Praktyki zabytkoznawcze studentów historii sztuki w Zarzeczu

W ramach praktyk zabytkoznawczych odbywających się w dniach od 16 do 20 kwietnia 2024 r. pod opieką dr hab. Rafała Quirini-Popławskiego, prof. UJ., dr hab. Michała Kurzeja, dr Urszuli Bęczkowskiej i dr Weroniki Grzesiak studenci III roku historii sztuki przeprowadzili inwentaryzację ok. 120 różnorodnych zabytków znajdujących się w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu (filii Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich) oraz sąsiednim kosciele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła.

Podczas praktyk w pałacu studenci wykonywali dokumentację dobrej klasy obrazów olejnych, grafik oraz mebli pochodzących z XVIII-XIX w, zaś w kościele parafialnym przeprowadzono pełną inwentaryzację jego wyposażenia, na które składa się m.in. przeniesiony ze Lwowa alabastrowy ołtarz Matki Boskiej Śnieżnej autorstwa Jana Białego z końca XVI w. oraz ołtarz św. Józefa autorstwa Leonarda Marconiego i Leopolda Schimsera z ok. 1880 r. Studenci mieli także okazję opisać znajdujących się w posiadaniu parafii pięć obrazów z XVIII-XIX w., które nigdy wcześniej nie zostały poddane badaniom naukowym. Przygotowane przez nich karty posłużą zapewne za podstawę do wystąpienia o wpis tych dzieł do rejestru zabytków. Akcję inwentaryzacyjną relacjonowały lokalne media, m.in. TVP Rzeszów: Inwentaryzacja w pałacu i kościele w Zarzeczu (tvp.pl).