Zapraszamy na gościnny wykład Prof. Allison Stagg "From Washington to Trump: Political Humor in American Art"

Serdecznie zapraszamy na gościnny wykład  Prof. Allison Stagg (Berlin) p.t. From Washington to Trump: Political Humor in American Art, który odbędzie się we środę, 24 maja o godz. 18:00, w Sali Lanckorońskich.

Prof. Allison M. Stagg w swojej pracy naukowej zajmuje się sztuką europejską i amerykańską XVIII i XIX w., koncentrując się przede wszystkim na kulturze druku i ilustracji satyrycznej. Ukończyła studia magisterskie i uzyskała stopień naukowy doktora w University College w Londynie, na podstawie dysertacji dotyczącej wczesnoamerykańskiej karykatury politycznej.

Prof. Stagg była beneficjetką licznych grantów badawczych oraz stypendiów naukowych, między innymi: Jane and Morgan Whitney Fellow in the Department of Drawings and Prints w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, IPODI Postdoctoral Fellowship in the Department of Art History at the Technische Universität Berlin, Fellowships include the American Philosophical Society, the New-York Historical Society, the New York Public Library, the Lewis Walpole Library at Yale University, the Paul Mellon Centre for British Art, the National Portrait Gallery w Smithsonian Museum of American Art i Gerda Henkel Stiftung w Niemczech. Prof. Stagg pracowała również British Museum w National Portrait Gallery w Londynie i the National Gallery of Art w Waszyngtonie. Obecnie Prof. Stagg jest Profesorką Wizytującą z ramienia Terra Foundation w American Art John F. Kennedy Institute for North American Studies na Freie Universität w Berlinie. Jest autorką książek: "Prints of a new kind": Political Caricatures in the United States, 1789-1832; Humor in History: Visual Satirical Narratives between America and Europe, 1790-1860 (manuscripts in progress).

Abstrakt wykładu:

Ostatnie wybory w Stanach Zjednoczonych, podczas których o fotel prezydencki rywalizowali  Hillary Clinton i Donald Trump zainspirowały powstanie mnogości rysunków satyrycznych na całym świecie. Te wizualne reprezentacje satyry i propagandy, publikowane równie powszechnie w przestrzeni internetu co w drukowanych magazynach i gazetach są współcześnie zjawiskiem  masowym. Wielu dzisiejszych karykaturzystów przy tym wciąż żywo inspiruje się polityczną grafiką satyryczną z końca XVIIIw. i początku XIX w.

Podczas wykładu historia amerykańskiej karykatury politycznej przedstawiona zostanie w oparciu o zestawienie rysunków i grafik z czasu wczesnej republiki przedstawiających Thomasa Jeffersona i George'a Washingtona z dzisiejszymi obrazowymi komentarzami poczynań Donalda Trumpa i Hillary Clinton.

Data opublikowania: 18.05.2017